РАДНИЙ ПРИНЦИП

ВЧЕННЯ БАХАЇ

 

 

 

«Радьтеся одне з одним у всіх справах, адже рада ця — це світло керівництва, що осяває шлях і дарує розуміння». – Бахаулла

Як можна досягти єдності в сім’ї людей, які мають дуже різні думки? Для встановлення згоди між людьми, навіть щодо найпростіших речей, необхідно погодитися з певними правилами прийняття рішень, що стосуються взаємовідносин між людьми та визначають спільні цілі.

Під час ради, яка є колективним дослідженням реальності, велике значення надається достовірній інформації, не віддається перевага одній окремій думці як факту, а істина не сприймається як компроміс між протилежними за інтересами групами; наші різні думки з певних питань зливаються разом, і ми знаходимо найкращий шлях, яким прямуватимемо в наших спільних діях.

По́ступки й компроміси, у які часто-густо виливається сьогодні рішення різних питань, зовсім не відповідають істинним критеріям пошуку істини. Дотриманню цих критеріїв перешкоджає традиція протистояння — ще одна характерна ознака сучасного суспільства. Суперечки, пропаганда, суперництво, непримиримість заважають досягненню мети — формуванню єдиної думки з певного питання та знаходженню способів його розв’язання.

Завдяки раді ми доходимо єдності думки й набуваємо розуміння змісту речей, а єдність думок і поглядів допомагає розвитку діяльності та приводить до істини.

«З величезною приязню та в дусі справжнього братерства радьтеся одне з одним». – Бахаулла

Ми маємо бути вільними у висловленні своїх поглядів, а думки інших не повинні зачіпати нас. Думки мають подаватися без озлоблення й неупереджено, в атмосфері взаємної поваги, терпляче й толерантно; конфлікти й суперечки категорично заборонені: якщо вони раптом виникають, дискусію слід відкласти, поки не відновиться єдність.

«Ніщо, крім неземної могутності Слова Божого, яка перевершує все у світі й панує над сутністю речей, не може привести в гармонію різноманітність думок, ідей та переконань дітей роду людського». – Абдул-Баха
Індивідуальні зусилля з приведення особистих поглядів у відповідність до стандартів божественної волі, вираженої в Слові Бога й авторитетних твердженнях Центру Справи, зближують людей і сприяють досягненню єдності й гармонії. Звернення до Тексту очищує та формує наші думки. Індивідуальна думка — це плід наших розумових зусиль. Ми всі маємо право на власну думку, і ми повинні думати по-різному. Право на особисту думку підтримується в Писаннях, і його цінність підтверджена. Утім, реальність безмежна, жоден розум не здатен охопити її цілком. Лише рада є засобом об’єднання думок і дій.
«Необхідно радитися з будь-яких питань, адже рада є і завжди буде підставою для усвідомлення й пробудження та джерелом благополуччя». – Бахаулла